Tammelan Hattutempun kannatusyhdistys perustettu

Sunnuntaina 8.2. perustettiin Tammelan Hattutempun kannatusyhdistys. Yhdistys on avoin kaikille, jotka haluavat tukea stadionhankkeen toteutumista esitetyssä muodossa.

Asemakaavavaiheessa olevaa Tammelan uutta jalkapallostadionia edistämään on sunnuntaina 8.2. perustettu kannatusyhdistys. Urheiluseuroista ja puolueista riippumattoman Tammelan Hattutempun kannatysyhdistyksen tarkoituksena on edistää stadionin rakentamista suunnittelukilpailun voittaneen Hattutemppu–ehdotuksen pohjalta.

Yhdistyksen tarkoituksena on koota yhteen stadionhankkeen kannattajat ja näin osoittaa, että hankkeella on laaja tuki tamperelaisten keskuudessa. Yhdistyksen Facebook –ryhmä ”Pro Hattutemppu” on kaikille stadionin kannattajille avoin keskustelufoorumi. Perustamiskokouksessa on myös hyväksytty mielipide, jonka yhdistys aikoo jättää Tampereen kaupungille osana kaavoitusprosessia.

Kannatusyhdistys on avoin kaikille, jotka haluavat tukea Hattutemppu-hankkeen toteutumista.